Korrigering af udskriftspositionen for bakken

Du kan korrigere udskrivningens startposition lodret og vandret på papir for hver bakke. Indstil korrektionsværdien i trin på 0,25 mm på betjeningspanelet.

[X Adjust (X-justering)] og [Y Adjust (Y-justering)] korrigerer ved simpleksudskrivning og bagsiden (udskrivningssiden, der fremføres fra bakken) ved dupleksudskrivning.

[Duplex X Adjust (Duplex X Juster)] og [Duplex Y Adjust (Duplex Y Juster)] korrigerer forsiden (udskrivningssiden, der fremføres fra dupleksenheden) ved dupleksudskrivning.

  • De tykke pile på figuren viser papirfremføringsretningen.
  • X angiver den lodrette retning for papirfremføring, og Y den vandrette retning for papirfremføring.
  • Justér ved brug af [+] for at øge det tomme område i X-retningen og [+] for at øge det tomme område i Y-retningen.
  • Genjustering kan være nødvendig afhængig af brugsbetingelserne (temperatur og fugtighed/medietype).
  • Denne funktion korrigerer positionen og forbedrer ikke startpositionen for udskrivning (± 2 mm).

  • De tilsvarende funktionsnumre for hver bakke er vist nedenfor.
Målbakke
Funktionsnummer

Multifunktionsbakke (MP-bakke)

220

Bakke 1

221

Bakke 2

222

Bakke 3

223

Bakke 4

224


  1. Kontroller, at "Klar til udskrivning" vises på skærmen.

    • Når enheden er i energisparefunktion, skal du trykke på «POWER SAVE (STRØMBESPARELSE)» for at lukke.
  2. Tryk på «Fn» på betjeningspanelet.
  3. Når skærmbilledet til funktionsnummer vises, skal du trykke på funktionsnummeret for den bakke, du vil korrigere, og derefter trykke på «OK».

  4. Tryk på rulleknappen ▲ eller ▼ for at vælge den mængde, der skal korrigeres.
  5. Tryk på «OK».
  6. Tryk på ▲ eller ▼ for at vælge korrigeringsværdien, og tryk på «OK». Sørg for, at der vises et flueben til venstre for den valgte værdi.
  7. Tryk på «ONLINE» for at vende tilbage til standby skærmen.