Görüntü Dramını Değiştirme

Görüntüleme ekranında "Görüntü Dramı Ömrü Bitiyor" mesajı göründüğünde, bir yedek görüntü dramı hazırlayın. Yazdırmaya devam ederseniz, "Görüntü Dramı Ömrü" görüntülenecek ve yazdırma duracaktır.

"Lütfen Yeni Görüntü Dramını yükleyin" mesajı görüntülendiğinde ve basma işlemi durduğunda görüntü dramını değiştirin.

A4 kağıt (basit basım) kullanıldığında, bir görüntü dramının tahmini değişitirilme zamanı yaklaşık 30.000 sayfadır. Tahminler standart kullanım koşulları üzerinden yapılmaktadır (tek seferde üç sayfa basım). Tek seferde bir sayfa yazdırmak, dram ömrünü yaklaşık yarı yarıya azaltır.

Yazdırma koşullarına bağlı olarak, yazdırılan sayfaların gerçek sayısı yukarıdaki tahminin yarısından daha az olabilir.

Not

 • Resim dramıyla yazdırabileceğiniz gerçek sayfa sayısı, kullanım şeklinize bağlıdır. Yazdırma koşullarına bağlı olarak bu rakam yukarıdaki tahminin yarısından daha az olabilir.

 • Toner kartuşunun açılmasının ardından 1 yıl sonra basım kalitesi kötüleşebilir. Toner kartuşunun yenisiyle değiştirin.

 • Üst kapağın açılıp kapanması görüntü dramının kullanım ömrünü bir süre uzatsa da "Yeni görüntü dramı yükleyin" mesajı görüntülendikten hemen sonra görüntü dramını değiştirmeniz önerilir.

 • Dokunmatik panelde [Device Settings (Aygıt Ayarları)] > [Admin Setup (Yntci Krlumu)] > [Management (Yönetim)] > [System Setup (Sistem Kurulumu)] > [Near Life Status (Ömür Sonu Durumu)] öğesi [Disable (Devredışı)] olarak ayarlanmışsa "Görüntü Dramının Ömrü Doluyor" mesajı görünmez.

 • Ürünlerden en iyi performansı almak için hakiki Oki Data ürünlerini kullanın.

 • Garanti ya da bakım sözleşmesine bakılmaksızın, hakiki Oki Data ürünlerinin kullanılmamasından kaynaklanan problemlerin çözümü için verilen hizmetlerden ücret alınmıştır. (Hakiki olmayan sarf malzemelerinin kullanımı her zaman sorun yaratmasa da bu ürünleri kullanırken özellikle özen gösterin.)

Bu bölüm toner kartuşunu kullanmaya devam ederek görüntü dramını nasıl değiştireceğinizi anlatmaktadır.

Not

 • Toner kartuşları kullanılmakta olan yeni bir görüntü dramı kullanıyorsanız, toner kartuşlarının kalan miktar göstergesi doğruyu göstermez. "Görüntü Dramının Ömrü Doluyor" veya "Görüntü Dramı Ömrü" de değiştirdikten hemen sonra görüntülenebilir.

 • Görüntü dramını (yeşil silindir) elinize alırken özel özen gösterin çünkü hassastır.

 • Görüntü dramını direkt gün ışığına veya güçlü ışığa (yaklaşık 1500lüks veya daha fazla) maruz bırakmayın. Görüntü dramını da aydınlatması altında dahi 5 dakika veya daha fazla bırakmayın.

Kısa not

"Görüntü Dramının Ömrü Doluyor" mesajının görüntülenmesini istediğiniz zamanı ayarlayabilirsiniz. Ayarı değiştirmek için dokunmatik panelde [Device Settings (Aygıt Ayarları)] > [Admin Setup (Yntci Krlumu)] > [User Install (Kullanıcı Kurulumu)] > [Drum Near Life Timing (Dram Ömrü Bitiyor Zamanlaması)] öğesine basın. 500 ila 3.000 (500'lük artışlarla) arasındaki değerler kullanılabilir.

 1. Yeni bir görüntü dramı hazırlayın.

 2. Tarayıcı ünitesini açın.

 3. Üst kapaktaki açma düğmesine basın.

 4. Üst kapağı açın.

 5. Görüntü dramını her iki elinizle de tutun ve makineden çıkarın.

  Not

  Sarf malzemelerini çıkarırken, onları LED kafasına vurmayın.

  Yanıklara yol açabilir.

  Kaynaştırıcı birimi son derece sıcaktır. Dokunmayın.

  Toner kartuşu görüntü dramı ile beraber çıkarılmış.

 6. Yeni bir görüntü dramı açın.

 7. Silika jel paketini çıkartın.

  Not

  Daima yeni bir görüntü tamburu kullanın. Bir başka yazıcıda kullanılan görüntü dramı kullanılamaz.

 8. Görüntü dramının sol ve sağ tarafı üzerindeki kılavuz çubuklarını (1) makinenin içinde sol ve sağ taraflardaki kılavuz oyuklarla (2) hizalayın ve daha sonra görüntü dramını yavaşça yazıcıya yerleştirin.

 9. Görüntü dramı üzerindeki toner kapağına basın.

 10. Toner kapağını çıkarın.

  Not

  • Toner kapağının ters tarafında toner kalabilir. Çıkarıldığında diğer parçaları da lekelememesine dikkat edin.

  • Görüntü dramını (yeşil silindir) elinize alırken özel özen gösterin çünkü hassastır.

  • Görüntü dramını direkt gün ışığına veya güçlü ışığa (yaklaşık 1500lüks veya daha fazla) maruz bırakmayın. Görüntü dramını da aydınlatması altında dahi 5 dakika veya daha fazla bırakmayın.

  • Siyah kağıda sarılı olsa bile, tamburu 1 saatten fazla dışarıda bırakmayın.

  Kısa not

  Toner kapağını yanmaz madde olarak imha edilir.

 11. Toner kartuşunun mavi kolunu ok (Kilidi Aç) yönünde durana kadar çevirin ve daha sonra makineden çıkardığınız görüntü dramından toner kartuşunu çıkarın.

 12. Çıkarılan toner kartuşunu takın.

  Kurulum yöntemi yeni toner kartuşu kurulumu ile aynıdır. Ayrıntılar için "Toner Kartuşunu Değiştirme" içindeki adım 10 ila 12 arasına bakın.

 13. Üst kapağı kapatın.

 14. Tarayıcı ünitesini kapatın.

 15. Görüntü dramlarını geri dönüştürün.

  Kısa not

  Görüntü dramını atmanız gerekiyorsa, dramı plastik bir poşete veya benzer bir torbaya koyup belediyenizin kural veya yönergelerine uygun olarak atın.