Puhelinlinjaan yhdistäminen

Tämä osio kuvaa, kuinka puhelinjohto liitetään faksin lähetystä varten.

Puhelinlinjan liitäntämenetelmä vaihtelee ympäristöstäsi riippuen. Liitä ympäristöllesi soveltuva puhelinjohto tässä oppaassa olevia kuvituksia viitteenä käyttäen.

Aseta puhelinjohto laitteen syvennykseen niin ettei se ole irrallaan.

Huomautus

  • Käytä aina puhelinjohtoa, joka tulee laitteen mukana. Toisen puhelinjohdon käyttö voi aiheuttaa vikatilan.

  • Jos faksilähetys tai vastaanotto epäonnistuvat, aseta [Super G3 (Super G3)]-asetus tilaan [OFF (POIS PÄÄLTÄ)].

  • Et voi liittää ISDN-linjaa suoraan. Käytä liitäntään päätesovitinta (terminal adapter, TA) ja liitä LINJA-liitin laitteeseen.

  1. Liitä puhelinkaapelin (a) toinen pää laitteen LINJA-liittimeen (b) ja toinen pää puhelinpistokkeeseen (analoginen) (c).

    Huomautus

    Pidä "TEL-liittimen" kansi paikallaan.

  1. Liitä puhelinkaapelin (a) toinen pää laitteen LINJA-liittimeen (b) ja toinen pää puhelinpistokkeeseen (analoginen) (c).

  2. Poista puhelinliittimen suojus (d).

  3. Kytke puhelinkaapeli (f), joka on kytketty ulkoiseen puhelimeen laitteen (e) TEL-liittimen avulla.

    Puhelinta, joka on yhdistetty laitteeseen, kutsutaan ulkoiseksi puhelimeksi.

    Huomautus

    • Vain yksi puhelin voidaan liittää laitteeseen.

    • Älä liitä puhelinta rinnakkain laitteeseen. Jos liität puhelimen laitteeseen rinnakkain, ilmenee seuraavia ongelmia, jotka johtavat siihen, että laite ei toimi oikein.

      • Jos nostat rinnakkain liitetyn puhelimen kuulokkeen laitteen faksia lähettäessä tai vastaanottaessa, faksin kuva saattaa vahingoittua tai saattaa tapahtua viestintävrihe.

      • Jos saapuva puhelu on äänipuhelu, puhelin saattaa soida myöhässä tai lopettaa puolivälissä, ja jos saapuva puhelu on faksi, laite ei mahdollisesti kykene vastaanottamaan faksia.

    • Jos liität puhelimen faksitoimintoon, ota faksitoiminto tai puhelin pois käytöstä (faksin vastaanoton käytöstä poisto) ennen käyttöä.

    Muistio

    Suoran yhteisliitännän tapauksessa vaaditaan erillinen rakennustyö. Ota yhteyttä puhelinyhtiöösi.

  1. Kytke mukana toimitettu puhelinkaapeli (a), joka on kytketty optiseen laitteeseen (IP-puhelin) laitteen (b) LINE-liittimen avulla.

  2. Poista puhelinliittimen kansi.

  3. Kytke mukana toimitettu puhelinkaapeli (e), joka on kytketty optiseen IP-puhelimeen laitteen (c) TEL-liittimen avulla.

Muistio

  • Jos faksin valintanumero ei toimi, aseta PBX-linja kohtaan [ON (PÄÄLLÄ)].

    Käyttäjäasennus

  • Jos faksilähetys tai vastaanotto epäonnistuvat, aseta [Super G3]-asetus tilaan [POIS PÄÄLTÄ].

    Käyttäjäasennus

Liitetyn puhelinjohdon lisäksi, saman tyyppinen puhelinjohto tarvitaan.

  1. Liitä puhelinkaapelin (a) toinen pää laitteen LINJA-liittimeen (b) ja toinen pää puhelinjohtoon (jakaja) (e).

    Jos käytät puhelinlinjan jakajaa sisään rakennettuna tyyppiä ADSL-modeemi, yhdistä puhelinjohto (a), joka on yhdistetty ADSL-modeemiin (f) LINJA-liittimeen (b) koneessa.

  2. Yhdistä puhelinlinjan jakaja (e) ADSL-modeemiin (f) puhelinjohdolla (g), ja sitten liitä toinen puhelinjohto (h) julkiseen linjaan (analoginen) (c).

  3. Poista puhelinliittimen kansi.

  4. Kytke mukana toimitettu puhelinkaapeli (i), joka on kytketty optiseen IP-puhelimeen laitteen (d) TEL-liittimen avulla.

Muistio

  • Jos faksin valintanumero ei toimi, aseta PBX-linja kohtaan [ON (PÄÄLLÄ)].

    Käyttäjäasennus

  • Jos faksilähetys tai vastaanotto epäonnistuvat, aseta [Super G3]-asetus tilaan [POIS PÄÄLTÄ].

    Käyttäjäasennus

  1. Kytke mukana toimitettu puhelinkaapeli (a), joka on kytketty puhelinpistokkeeseen (analoginen) (c) laitteen LINJA-liittimeen (b).

  2. Liitä puhelinkaapeli (f), joka on yhdistetty hallintalaitteeseen, kuten PBX (e), laitteen PUHELIN-liitäntään (d).

Muistio

  • Kotipuhelin on yksinkertainen valitsin kotikäyttöön, joka yhdistää useita puhelimia yhdellä tai kahdella puhelinlinjalla, minkä ansiosta voit käyttää lisäosa- ja ovipuhelimia.

  • Työpuhelin on yksinkertainen valitsin, joka voi sovittaa kolme tai yli kolme puhelinlinjaa, joiden avulla voidaan jakaa useita puhelimia, mikä mahdollistaa lisäosapuhelimien käytön tai muun käytön.

  1. Liitä puhelinkaapeli, joka on yhdistetty hallintalaitteeseen, kuten PBX, laitteen LINJA-liitäntään.

  2. Jos näet puhelinlinjan sekä puhelimelle että faksille, liitä ulkoisen puhelimen puhelinjohto TEL-liittimeen (b).

Muistio

Jos liität PBX:ään (private branch exchange, yksityinen haaravaihto), aseta PBX-linja tilaan [ON (PÄÄLLÄ)].

Faksin asetukset

  1. Kytke mukana toimitettu puhelinkaapeli (a), joka on kytketty puhelinpistokkeeseen (analoginen) (c) laitteen LINJA-liittimeen (b)

  2. Poista puhelinliittimen kansi.

  3. Liitä puhelinkaapeli (f), joka on yhdistetty CS-virittimeen tai digitaalitelevisioon (e), laitteen PUHELIN-liitäntään (d).