Liitetyn tietokoneen rekisteröiminen

Rekisteröi kohdetietokoneen nimi, IP-osoite, ja porttinumero ennen kuin käytät Skannaa tietokoneelle Network TWAIN puitteissa.

Voit kirjata samassa verkossa sijaitsevan tietokoneen skannauskohteeksi.

  1. Paina [Laitteen asetukset].

  2. Paina tai useita kertoja valitaksesi [Network Scan Destination (Verkon skannauskohteet)].

  3. Paina rekisteröintikohteen valintaa [Rekisteröi].

    Jotta voit muokata rekisteröityä ryhmänumeroa, valitse [Muokkaa].

  4. Syötä kohde kohtaan [Kohde].

  5. Kirjoita kohde.

    Voit syöttää korkeintaan 16 merkkiä.

  6. Paina [OK].

  7. Paina [Kohdeosoite].

  8. Kirjoita IP-osoite, isäntänimi tai tietokoneen nimi.

    Voit syöttää korkeintaan 64 merkkiä.

  9. Paina [OK].

  10. Paina [Porttinro].

  11. Kirjoita porttinumero ja paina sitten [OK].

  12. Paina vahvistusnäytöllä [Sulje].

  13. Paina [Back], kunnes aloitusnäyttö tulee näkyviin.

Muuttaaksesi tietokoneesi nimeä ja IP-osoitetta sen jälkeen kun skannerin ajuri on asennettu, käynnistä verkon määritys, valitse ajuri, ja muuta sitten rekisteröidyksi tiedoksi Skannaa tietokoneelle.

  1. Napsauta [Start (Käynnistä)] ja valitse sitten [All Programs (Kaikki ohjelmat)] > [Okidata (Okidata)] > [ActKey (ActKey)] > [Tools (Työkalut)] > [Network Configuration (Verkkomääritys)].

  2. Napsauta hiiren oikealla näppäimellä [Show Network Configuration (Näytä Network Configuration)] tehtävälokerossa.

  3. Valitse käytettävä skanneriajuri ja valitse sitten [Properties (Ominaisuudet)] kohdasta [Scanner (Skanneri)] -valikko.

  4. Napsauta [Register (Kirjaa)]-välilehteä.

    Tietokoneen tietoina näytetään tietokoneen nimi, IP-osoite ja porttinumero. Sinun ei tarvitse asettaa tietokoneen nimeä, sillä tietokoneen isäntänimi saadaan automaattisesti.

    Vaikka tietokoneen IP-osoitteen asetusarvo näytetään automaattisesti, jos tietokoneeseen on asennettu monta verkkokorttia, monta osoitetta tulee näkyville. Valitse nykyisin käytössä olevan verkkokortin IP-osoite. Vaihda tarvittaessa näytetyn porttinumeron nykyistä asetusta.

  5. Kun kaikki asetukset ovat valmiit, kirjaa koneen asetukset napsauttamalla [Register (Kirjaa)]-painiketta.

    Jos laitteen virta on sammutettu ja siihen ei saada yhteyttä, kirjaamisessa syntyy virhe. Jos tietokoneen tietoja, kuten tietokoneen nimeä, IP-osoitetta, ja portin numeroa muutetaan, sinun tulee uudelleen rekisteröidä tiedot yllä olevan toimenpidemenetelmän mukaisesti.

  1. Valitse [Application (Sovellus)] > [Okidata (Okidata)] > [Scanner (Skanneri)] > [Network Scanner Setup Tool (Verkkoskannerin asennustyökalu)].

  2. Valitse laite kohdasta [Scan Settings (Skannausasetukset)] dialogiruudussa, valitse [Register (Rekisteröi)], rekisteröi [Name (Nimi)] ja Isäntä kohteessa [Register host address (Rekisteröi isäntäosoite)], ja napsauta sitten [OK (OK)].